Epilepsi Pili Bilgilendirme Kartı

 

1. Hastaya LivaNova marka DemiPulse model pil takılmıştır. Pil ömrü ortalama 4-6 yıl olup, her hastada farklı pil ayarları olacağından bu süre değişkenlik gösterebilir.

2. Ameliyat sonrası aksi bir durum olmazsa dikişler 10. gün alınacaktır. Pil ise ameliyatın 2. haftası tamamlanınca Nöroloji hekiminizce düşük voltaj ile çalıştırılmaya başlanacak ve her iki haftada bir kademeli voltaj artışı en uygun ayarlar elde edilinceye kadar yapılacaktır. Pil ayarı yükseldikten sonra nöbetlerde geçici bir süre artış olabilmektedir.

3. Ameliyat sonrası hastanın geçirdiği büyük ve küçük nöbetlerin sayısını aylık olarak bir ajandaya kaydetmeniz gerekmektedir. Kontrollerde nöbet sayılarına göre ilaç düzenlemesi yapılacaktır.

4. Hastaya takılan sistem X-RAY cihazlardan geçerken zarar görmeyen bir yapıdır. Ancak X-RAY cihazlarından geçerken uyarı verebilir. Hastalar ameliyattan sonra uçak seyahati yapabilirler.

5. Hastaya takılan bu pil ile röntgen ve bilgisayarlı tomografi çekilebilir.

6. Epilepsi pili sistemi manyetik rezonans (MR) çekimine uyumludur. Ancak MR çekimi öncesi hastanın pili kapatılmalı, 2.0 Tesla ve daha düşük cihazlarda çekim yapılmalıdır. Tüm vücut MR çekimi yapılmamalıdır. MR head koili hem alıcı, hem de verici nitelikte olmalıdır.

7. Hastamıza olası bir ameliyat veya diş tedavisi gerekliliğinde monopolar koter kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca anestezi sürecinde laringeal maske (LMA) uygulanması hastaya ciddi zarar verebilir. Radyofrekans tedaviler ile defibrilasyon/kardiyoversiyon ihtiyacında mümkün olan en düşük ayarlarda ve pilden olabildiğince uzak bir alandan bu işlemler uygulanmalıdır. Yine de tüm bu önlemlere rağmen piliniz bu işlemlerden sonra zarar görebilir.

8. Ameliyat sonrası sizlere verdiğimiz iki adet mıknatıslı saatin amacı; şayet nöbetin başlayacağını anlarsanız, pilin bulunduğu göğüs bölgesine bu mıknatısı yaklaştırıp çarpı şeklinde hareket ettirdiğinizde pil ekstradan devreye girecektir.

9. Acil durumlarda +90 506 370 00 00 veya +90 424 233 35 35 / 2651 numaralı telefonlardan merkezime ulaşabilirsiniz.