Epilepsi pili mıknatısı ne işi yarar ve nasıl kullanılmalıdır?

Home / Genel / Epilepsi pili mıknatısı ne işi yarar ve nasıl kullanılmalıdır?
Epilepsi pili mıknatısı ne işi yarar ve nasıl kullanılmalıdır?

Epilepsi pili mıknatısı ne işi yarar ve nasıl kullanılmalıdır?

Epilepsi pili mıknatısı ne işi yarar ve nasıl kullanılmalıdır? 

  • Mıknatıs ne işi yarar?

Ameliyat sonrası her hastaya iki adet mıknatıslı alet verilir. Bunlardan biri kol saati görünümündedir. Diğeri ise kordonsuz olup kemere veya cepte taşınması için dizayn edilmiştir. Epilepsi pili aralıksız çalışan bir sistem olmayıp, belirli aralıklarla çalışır ve ardından da dinlenme sürecine girer ve tekrar çalışır. Gün içerisinde 24 saat boyunca genellikle 5 dakika dinlenme, 30 saniye çalışma düzeni vardır. Bu dakika ve saniye aralıkları hekiminiz tarafından farklı şekilde düzenlenebilir. Eğer hasta nöbetlerinin geleceğini hissedebiliyorsa (aura), bu mıknatıslı aleti pilinin üzerine yaklaştırıp 3-4 saniye kadar pil üzerinde çarpı şeklinde hareket ettirirse dinlenme dönemindeki pili tekrar aktifleştirmiş olur. Bu sayede nöbetin başlamasını engelleyebilir veya nöbet süresi kısalabilir.

  • Pilim sadece mıknatısı yaklaştırınca mı çalışır?

Hayır. Piliniz zaten hekiminizin yaptığı ayarlama sonucunda gün içerisinde aralıklı çalışma ve aralıklı dinlenme periyodunda çalışmaktadır. Mıknatıs olası bir nöbet esnasında şayet pil dinlenme durumunda ise pilinizi tekrar çalıştırır. Mıknatıs pilden uzaklaştırıldıktan sonra, piliniz eski ayarlarında çalışma düzenine devam eder.

  • Mıknatıs ile banyoya veya havuza/denize girebilir miyim?

Size verilen mıknatıs dijital bir sistem değildir. Su ile temas ettirmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

  • Mıknatısı pilin üzerinde uzun süre tutarsam ne olur?

Mıknatısınızı sürekli pilin üzerinde tutarsanız piliniz devre dışı kalacaktır. Bu sebeple olası bir nöbet durumunda 3-4 saniye süresince mıknatısı pil üzerinde çarpı şeklinde hareket ettirmelisiniz. Mıknatısı uzaklaştırdığınızda ise tekrar eski ayarları ile çalışmaya devam edecektir.

Doç. Dr. Sait ÖZTÜRK

+90 506 370 00 00