Epilepsi Pili Ameliyatı Ardından Yapılacaklar

Home / Genel / Epilepsi Pili Ameliyatı Ardından Yapılacaklar
Epilepsi Pili Ameliyatı Ardından Yapılacaklar

Epilepsi Pili Ameliyatı Ardından Yapılacaklar

Epilepsi Pili Ameliyatı Ardından Yapılacaklar 

  • Epilepsi pili ameliyatı sonrası ne kadar süre hastanede kalırım?

Epilepsi pili ameliyatı uygulanan bir hasta ameliyatın ardından aynı akşam yemek yemeğe başlar ve yürütülür. Ameliyattan bir gün sonra ise taburcu edilir.

  • Epilepsi pili ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Ameliyat sonrası hastalar normal yaşamlarına dönebilirler. Ameliyat bölgesindeki dikişler alınıncaya kadar bu alana herhangi bir sıvı teması olmamalıdır. Genellikle dikişler ameliyatın 10. gününde alınmalıdır. Ameliyat sonrası ilk 3 gün yara bölgesi kapalı pansuman ile takip edilmelidir. 3. günden itibaren yaranız açık kalmalıdır.

  • Ne zaman banyo yapabilirim?

Ameliyattan sonra boyun ve göğüs bölgesinde ki dikişlere herhangi bir sıvı temasının olmaması çok önemlidir. Bu alanları kapalı tutarak banyo yapabilirsiniz. Ameliyatın 10. gününde dikişler alındıktan sonra da ameliyat bölgelerine sıvı temasında sakınca yoktur.

  • Ameliyattan ne zaman sonra havuz veya denize girebilirim?

Dikişleriniz alındıktan sonra yara yerinde herhangi bir sorun yoksa havuz veya denize girebilirsiniz.

  • Ameliyattan kaç gün sonra seyahat yapabilirim?

Ameliyatın hemen ardından 1. gün genellikle hastalarımızı taburcu ediyoruz. Taburculuk ardından hastalarımız kara veya havayolu ile seyahat yapabilirler.

  • Ameliyattan sonra nöbet ilaçlarımı nasıl kullanmalıyım?

Epilepsi pili ameliyatı ardından nöbet ilaçlarının kullanımında ilk 3 ay herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır. Hastaların pilleri ameliyatın 2. Haftasında çalıştırılır ve her 15 günde bir pil seviyeleri kademeli bir şekilde yükseltilir. Bu süreçte takibinizi yapan Nöroloji doktorlarımız pilin etkinliğini gördükten sonra uygun vakalarda ilaç düzenlemeleri yapabilirler. Kısacası ameliyat sonrası nöbet ilaçları erken dönemde değiştirilmeden aynı şekilde kullanılmalıdır.

  • Pil ayarlama süreci nasıldır ve ne kadar sürede tamamlanır?

Ameliyatın ikinci haftasında piliniz çok düşük akımlı elektrik enerjisi ile açılır. Pil ayarlaması oldukça kısa süren bir işlemdir (ortalama 1 dakika). İlk pil açılışı ardından her iki haftada bir pil seviyeleri yine bir dakika gibi kısa bir sürede yükseltilir. İlgili Nöroloji hekiminiz tarafından da en etkin düzeylere getirilinceye kadar pil ayarlamaları devam eder.

 Doç. Dr. Sait ÖZTÜRK

+90 506 370 00 00